خلاقیت و ترفند

فارسی ساید

%ق ظ، %27 %428 %1396 ساعت %09:%ارديبهشت

دانستن این ۱۵ نکته می‌تواند زندگی شما را نجات دهد.

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

همه‌ی انسان‌ها با اصول اولیه‌ی امنیت، تا حدودی آشنا هستند. با این‌حال در موارد اضطراری، کنترل احساسات و مدیریت موقعیت برای بسیاری از انسان‌ها بسیارسخت خواهد بود. اما حفظ خونسردی و تصمیمات منطقی در شرایط حساس می‌تواند باعث حفاظت از جان شما و اطرافیانتان شود.

به منظور راهنمایی شما، ما در فارسی ساید ۱۵ توصیه‌ی حیاتی ارائه می‌دهیم تا بتوانید در مواجهه با موقعیت‌های حساس بهترین تصمیم را بگیرید.


دانستن این ۱۵ نکته می‌تواند زندگی شما را نجات دهد.

۱- تا جایی که می‌توانید از مارها دور باشید. با این‌حال اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که با مارهای مختلفی سروکار دارید دانستن این نشانه‌ها برای تشخیص مارهای سمی و غیرسمی برایتان ضروری‌ست.

مارهای سمی حدود ۸۰ درصد در داشتن این نشانه‌ها با یکدیگر یکسان هستند: - زیر دم مار به سمت شکمش از فلس‌های یکدست تشکیل شده‌است.
- مردمک چشم‌هایش شبیه به چشم‌های گربه‌ست.
- شکاف میان گردن و سرش قابل تشخیص است.


۲- کارشناسان سلامتی و امنیت ثابت کرده‌اند که مغز توانایی تفکیک فعالیت راه‌ رفتن و استفاده از گوشی‌ تلفن همراه را ندارد. در اثر این عدم تفکیک، ممکن است بینایی دچار اختلال شود و متوجه خطرات اطرافمان نشویم.


۳- همیشه آینه‌های اتومبیل را جوری تنظیم کنید تا از هر سمت تا انتهای اتومبیل برایتان قابل رویت باشد. این آینه‌ها به شما کمک خواهند کرد تا نقاط کور اطراف خود را تحت کنترل بگیرید.


۴- در طول فصل سرما می‌بایست تاجایی که می‌توانید پوست بدن خود را خشک و گرم نگاه‌ دارید. حتما لباس‌هایی بپوشید که دمای بدن شما را به طور متعادل نگهدارند و از افت ناگهانی دمای بدن جلوگیری کنند. 


۵- این توصیه برای زمانی‌ست که به هر دلیلی هواپیما درون آب سقوط کرده‌ است. اگر جلیقه‌ی نجات را قبل از خروج از هواپیما باز کنید هوای داخل آن سبب خواهد شد که شما روی آب و به سمت سقف هواپیما حرکت کنید و فشار آب اجازه‌ی حرکت را از شما بگیرد و بین آب داخل هواپیما و سقف بی‌حرکت بمانید. در هر حالی ابتدا تلاش کنید به سمت بیرون حرکت کنید چرا که آب دریا به سرعت تمام هواپیما را پرخواهد کرد و پس از خروج، جلیقه را باز کنید.


۶- خفگی عامل بسیاری از مرگ و میرها، بخصوص در کودکان و افراد مسن است. با آموختن این نکات ضروری و اولیه، ممکن است بتوانیم جان کسی را حفظ کنیم:

- مشت خود را درحالی که شستتان رو به بالاست درست بالای ناف فرد مورد نظر قرار دهید.
- با دست دیگر، مشتتان را سفت بگیرید و با فشار به سمت بالا حرکت دهید.
- این حرکت پایین به بالا را چندین بار انجام دهید تا مطمئن شوید که چیزی که داخل مجرای تنفسی را گرفته است از دهان خارج شود.


۷- براساس مطالعاتی که بر روی تعداد بسیاری داوطلب صورت گرفته‌است، اکثر مردم می‌توانند تا ۳ دقیقه بدون هوا، تا ۳ روز بدون آب و تا ۳ هفته بدون غذا زنده‌ بمانند. دانستن این نکات ممکن است در شرایط حساس مانند زلزله و گیرافتادن زیر آوار جانمان را نجات دهد.


۸- آتش‌نشانان همیشه توصیه می‌کنند که برای خاموش کردن آتش‌هایی که در اثر روغن یا چربی بوجود آمده‌اند هرگز از آب استفاده نکنید. ریختن آب برروی چنین آتش‌هایی حتی باعث تشدید آتش خواهد شد. بهترین راه برای خاموش کردن چنین آتش‌هایی، پوشاندن شعله با یک وسیله مانند درب قابلمه یا تابه‌ است.


۹- متخصصان پزشکی براین باور هستند که تحت هیچ شرایطی نباید چاقی یا شی تیزی که وارد بدنتان شده است را بیرون بیاورید. تا زمانی که چاقو درون بریدگی قرار دارد از خونریزی جلوگیری خواهد کرد و تا تا زمانی که به تجهیزات پزشکی و اورژانس برسید جان شما را حفظ خواهد کرد.


۱۰- براساس آمار، ۸۰ درصد سوانح هوایی در زمان‌های مشخصی اتفاق می‌افتند. بهترین است در این زمان‌های خاص، در هوشیاری کامل باشید تا در صورت نیاز کنترل شرایط خودتان را در دست بگیرید.


۱۱- یکی از بیشترین دلایل مرگ و میر در آتش‌سوزی‌ها، خفه شدن دراثر تنفس گاز مونو اکسید کربن است. برای جلوگیری از این اتفاق، سعی کنید تا نزدیک کف زمین باقی بمانید و تا جایی که ممکن است از منطقه‌ی خطر دور شوید.


۱۲- اگر در مکان‌های عمومی ناگهان احساس کردید که حالت متعادل و همیشگی ندارید از کسی کمک بخواهید. برای مثال اگر قلبتان به ناگاه تیر کشید از کسی در نزدیکی خود بخواهید که به شما کمک کند. به یاد داشته باشید هرگز فریاد نزنید کمک! یک نفر به تنهایی قادر است بیشتر از یک گروه شلوغ به شما کمک کند.


۱۳- داشتن سلاح سرد مانند چاقو یا اسپری فلفل برای محافظت از خودتان خیلی قابل اطمینان نیست. اما چراغ ‌قوه یکی از بهترین وسائل برای حفاظت از خود بخصوص در شب است. اگر زمانی به هر دلیلی مورد حمله قرار گرفتید کافی‌ست چراغ قوه را روی صورت فرد مهاجم بگیرید تا فرصتی برای فرار داشته باشید.


۱۴- تمام افراد اغلب در موقعیت‌های ناگهانی و غیرمنتظره قدرت تفکر و تصمیم‌گیری خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل است که کارشناسان بر این باورند که در هر مکانی که زندگی و یا کار می‌کنید راه‌های فرار اضطراری را خوب یاد بگیرید تا در زمانی که اتفاقی غیرمنتظره افتاد، بدون از دست دادن دقیقه‌ای برای نجات خود و دیگران اقدام کنید.


۱۵-  از همراه داشتن مدارک ضروری خود، بخصوص در هنگام سفر اطمینان حاصل کنید. این مدارک و اطلاعاتی که درون آن‌ها مشخص شده‌اند در مواقعی که شما به هر دلیلی هوشیاری خود را از دست داده‌اید می‌تواند جان شما را نجات دهد.

 

خواندن 6137 دفعه آخرین ویرایش در %ب ظ، %27 %739 %1396 ساعت %16:%خرداد

2 نظرها

  • پیوند نظر tekoshar %ب ظ، %28 %836 %1398 ساعت %19:%ارديبهشت ارسال شده توسط tekoshar

    خخئ ممنون

  • پیوند نظر ati _ _ 0_0 %ب ظ، %11 %866 %1396 ساعت %19:%تیر ارسال شده توسط ati _ _ 0_0

    Vaqean b dard bokhor bod

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi