کودکان

فارسی ساید

%ب ظ، %18 %731 %1396 ساعت %16:%ارديبهشت

۱۰ توصیه‌ی حیاتی برای حمایت از فرزندانتان

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

قبل از اینکه اجازه دهید فرزندانتان مستقل شوند می‌بایست از امنیت او مطمئن شوید. بهترین‌کار در این زمان صحبت کردن با فرزندتان و توضیح‌دادن موارد خطرناک و ارائه‌ی راهکارهایی واضح و مشخص برای مواجه با خطرات است.

ما در فارسی ساید، نکاتی بسیار حیاتی و ضروری برای درمیان‌گذاشتن با فرزندانتان ارائه می‌دهیم تا با صبرو حوصله‌ی کافی این مسائل را با فرزندانتان درمیان بگذارید.


 

۱- پنهان نگاه‌داشتن اسم فرزندتان 

هیچ‌گاه برروی وسائل فرزندتان اسم او را ننویسید. برای نگهداری و محافظت از وسائلی مانند کیف مدرسه، ظرف غذا، قمقمه و ... در هنگام گم‌شدن، نوشتن شماره‌تلفن پدرخانواده کافیست. دانستن نام فرزند شما توسط افراد غریبه به آنان این امکان را می‌دهد تا به راحتی اعتماد او را جلب کنند و اتفاقات ناخوشایندی به‌وقوع‌ بپیوندد. حتما به  فرزندانتان بگویید از گفتن نامشان به افراد غریبه به شدت خودداری کنند.


۲- دویدن در جهت مخالف حرکت اتومبیل مزاحم 

تمام والدین به فرزندان خود سفارش می‌کنند که از سوار شدن به اتومبیل‌های غریبه خودداری کنند. این مطلب اهمیت زیادی دارد اما قانون دیگری نیز وجود دارد که می‌بایست به آنان یادآوری کنید: اگر اتومبیلی در نزدیکی شما حرکت می‌کند، شما را تعقیب می‌کند و یا سعی دارد نظر شما را جلب کند، به سرعت به جهت مخالف حرکت آن بدوید و از دیگران کمک بخواهید.


۳- یک اسم رمز خانوادگی مخفی داشته باشید. 

میان خود و فرزندانتان یک اسم رمز بگذارید که فقط اعضای خانواده از آن باخبر باشند. این اسم حتما باید به شکلی باشد که در خاطر فرزندتان بماند و بسیار شخصی و غیرقابل حدس زدن باشد تا هیچ‌کس به جزاعضای خانواده از آن باخبر نباشند.( می‌توانید یک ترکیب عجیب وغریب مانند: "پشمالوی خوابالو" بوجود بیاورید)
به فرزندتان تاکید کنید اگر کسی به آنان گفت که از طرف شماست و از آنان خواست تا همراهشان به جایی بروند حتما باید آن شخص غریبه اسم رمز را بگوید.


۴- نرم‌افزار مکان‌یاب نصب کنید.  

به لطف پیشرفت تکنولوژی نرم افزارهای بسیاری برای مکان‌یابی یک وسیله مانند تلفن همراه با تبلت وجود دارند. اگر فرزندتان گوشی‌موبایل یا تبلت دارد حتما از این نرم‌افزارها برای او نصب کنید. نرم افزارهایی مانند :
Life360
GPS Phone Tracker


۵- فریاد بزن: من این آقا/خانوم رو نمی‌شناسم.  

به فرزندتان بگوید زمانی که به زور توسط فردی غریبه به سمتی کشیده می‌شد نیازی نیست مودب باشد. ضربه‌زدن، گازگرفتن، چنگ‌زدن ویا فریاد زدن اینکه: "من این آقا/خانوم را نمیشناسم" بسیار مناسب و به‎جاست.


۶- رعایت فاصله‌ی بدنی و طول مدت مکالمه با اشخاص غریبه 

فرزند شما باید بداند که تحت هیچ‌عنوانی مجبور نیست با اشخص غریبه صحبت کند. اگر کسی از آن‌ها سوالی پرسید این سوال پرسیدن نباید بیشتر از ۶ تا ۵ ثانیه طول بکشد. در غیر این صورت باید به سرعت محل را ترک کند. در زمان مکالمه نیز بهتر است در حدود ۲ متر با شخص غریبه فاصله داشته باشد و با هیچ بهانه‌ای به او نزدیک نشود.


۷- سوار نشدن به آسانسور با حضور افراد غریبه 

به فرزندتان بگوید که همیشه هنگام سوار شدن به آسانسور از حضور در آسانسور با وجود افرادی غریبه خودداری کند. بهتر است در صورتی که فرد غریبه به آنان پیشنهاد دهد که وارد آسانسور شود بهتر است با بهانه‌هایی مانند اینکه: "منتظر پدرم هستم" از جای خود تکان نخورند. اگر فرد غریبه خواست به زور آن‌ها را به درون آسانسور بکشد می‌بایست با فرار کردن، جیغ‌زدن، فریاد کشیدن، گازگرفتن، لگد زدن و درخواست کمک از خود محافظت کنند تا کسی برای کمک برسد.


۸- به کسی نگویند پدرومادرم در خانه نیستند. 

به فرزندانتان توضیح دهید اگر تماس تلفنی مشکوک یا زنگ‌زدن درب منزل توسط غریبه‌ها در زمان عدم حضور شما در منزل اتفاق افتاد به هیچ‌عنوان درب را باز نکنند، تلفن را جواب ندهند ویا اگر اشتباهی جواب دادند اطلاعاتی در مورد عدم حضور شما در منزل ندهند. این توصیه‌ی مهم می‌تواند امنیت فرزند شما را حفظ کند.


۹- از آشنایی با افراد غریبه به صورت آنلاین جلوگیری کنند. 

به فرزندانتان بگویید که در دنیای امروز جنایتکاران در دو قدمی آن‌ها قرار دارند و یکی از بهترین راه‌هایی که بتوانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند فریب‌کاری‌های اینترنتی‌ست.
به فرزندانتان با مهربانی و صبر توضیح دهید که تحت هیچ‌شرایطی بدون آگاهی و اجازه‌ی شما از صحبت کردن و آشنایی با افراد غریبه در فضاهای مجازی خودداری کنند.

خواندن 2667 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

مطالب مرتبط مورد علاقه شما !

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi