سلامت و پزشکی

فارسی ساید

%ب ظ، %08 %571 %1396 ساعت %12:%دی

مضررات دخانیات: چه تفاوتی میان دخانیات مختلف در وجود میزان مواد مضرر وجود دارد؟

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

بر روی تمام بسته‌های دخانیات مضررات و مشکلاتی که ناشی از مصرف آن‌هاست نوشته شده‌اند و بسیاری از افرادی که به طور روزمره سیگار می‌کشند سعی می‌کنند جایگزینی برای سیگار پیداکنند. اما آیا جایگزین‌هایی مانند قلیان، پیپ، ویپ و سیگارهای الکترونیک کاملا بی‌ضرر هستند؟

ما در فارسی ساید مواد تشکیل دهنده‌ی هرکدام از دخانیات رایج را برای شما توضیح می‌دهیم تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.


۱- سیگار معمولی

در موسسه جهانی سلامت، سیگار به عنوان وسیله‌ی انتقال نیکوتین شناخته می‌شود. براساس مطالعات انجام شده، سیگار حاوی ۷۳۵۲ ماده‌ی شیمیایی‌ست که برخی از آنان را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید.
این مواد شیمیایی بسیاری از بیماری‌های امروزه را سبب می‌شوند. برای مثال توتون سیگار که حاوی مونوکسید کربن است با هموگلوبین در خون درتضاد است. درنتیجه اکثر افراد سیگاری از کمبود میزان اکسیژن رنج می‌برند که هرگونه فعالیت بدنی را برای آن‌ها دشوار می‌سازد.

به یاد داشته باشید :
- دو پاکت سیگار میزان کشنده‌ای از نیکوتین را شامل می‌شود. به این معنا که اگر کسی پشت‌سرهم دو پاک سیگارمصرف کند باید فورا با آمبولانس تماس بگیرید.
-  یک پاکت سیگار در 1 روز مساوی با ۵۰۰ بار عکسبرداری با اشعه ایکس در ۱ سال است.


۲- سیگار لایت (سبک)

شاید شما هم شنیده باشید که سیگارهای لایت کم خطرتر از سایر انواع سیگار است. خوب است بدانید که این سیگارها به هیچ‌عنوان کم‌خطرتر از سایر انواع سیگارها نیستند. اگرچه این نوع از سیگارها نیکوتین کمتری دارند اما برای کسی که به طور مرتب سیگار مصرف می‌کند تفاوتی ندارد. بدن یک فرد سیگاری میزان ثابتی از نیکوتین را نیاز دارد، درنتیجه این امر تنها به نفع کمپانی‌های ساخت سیگار تمام می‌شود: به جای مصرف یک پاکت از سیگار معمولی، دو یا چند پاکت سیگار لایت را خریداری خواهید کرد!


۳-سیگار برگ

افرادی که طرفدار سیگار برگ هستند معتقدند که شما سیگار برگ را در طول فعالیت‌های روزمره‌تان استفاده نخواهید کرد و نهایتا ۱ یا ۲ سیگار برگ در طول روز خواهید کشید. اما حقیقت امر این است که میزان نیکوتین موجود در ۱ عدد سیگار برگ مساوی با یک پاکت سیگار معمولی‌ست!


۴- سیگارپیج

سیگارپیچ‌هایی که بطور دستی پیچیده می‌شوند با سیگارهای معمولی تنها در 1 چیز تفاوت دارند: توتون‌های مخصوص سیگارپیچ حامی ۱۸ درصد مواد سمی هستند در حالی که سیگارهای معمولی حاوی 0.5 درصد هستند!
درنتیجه اگر از پیچیدن سیگارتان لذت می‌برید باید بدانید که میزان بیشتری مواد سمی را به ریه‌های خود وارد خواهید کرد!


۵- پیپ

اکثر کسانی که پیپ استفاده می‌کنند دود آن را تنها در دهانشان نگاه می‌دارند و داخل ریه نمی‌برند. درنتیجه اگرچه استفاده از آن اعتیادآور است اما ضرر کمتری خواهد داشت.
میزان نیکوتین موجود در توتون پیپ کمتر از سیگارهای معمولی‌ست و خبری از کاغذ و چسب مخصوص نیست! درنتیجه مواد سمی کمتری در آن وجود دارد. با اینحال به دلیل وجود مواد اصلی سرطان‌زا در توتون پیپ، همچنان برای سلامتی مضرر است.


۶- سیگار الکترونیکی

هدف اصلی تولید سیگارهای الکترونیکی جایگزین کردنِ عادت بد سیگار کشیدن با وسیله‌ای بود که بخار خوشبویی داشت. اما نتیجه‌ی مورد نظر حاصل نشد!
افرادی که بطور مرتب سیگار می‌کشیدند مایع مخصوص درون این سیگارها را از نوع قوی انتخاب می‌کردند . علاوه بر این آزمایش خون و ادرار افرادی که این سیگارها را مصرف می‌کردند نشان داد که مواد شیمیایی بسیار خطرناکی  در این نوع از سیگارها وجود دارند.
درنتیجه مصرف این جایگزین سیگار طبیعی، در بسیاری از کشورها ممنوع اعلام شد.


۷- ویپ

پژوهشگری در دانشگاه کالیفرنیا معتقد است که استفاده از ویپ به جای سیگارهای معمولی و الکترونیکی خطر بسیار کمتری خواهد داشت. به خصوص اگر مایع مخصوص آن را از نوع بدون نیکوتین انتخاب کنید.
به اینحال این نظر به این معنا نیست که هیچ خطری سلامتی شما را تهدید نمی‌کند: موادی که در این نوع از دخانیات به کار رفته اند در زمانی که در معرض گرما و حرارت قرار بگیرند به مواد سمی تبدیل می‌شوند.


۸- قلیان

با وجود اینکه در قلیان خبری از کاغذ و چسب و مواد شیمیایی و پلاستیکی نیست اما میزان مواد سمی و فلزات سنگین در قلیان بسیار است. بسیاری از افراد بر این باورند که گرما عامل اصلی آزاد شدن مواد شیمیایی هستند و قلیان با داشتن آب، گرمای کمتری خواهد داشت و مواد سمی کمتری آزاد خواهند شد. حقیقت این است که  با وجود اینکه آب درون قلیان نقش خنک‌کننده را ایفا می‌کند اما حرارت بسیار زیادی که در قلیان وجود دارد به این راحتی خنک نمی‌شود. مطالعاتی که روی بزاق دهان و ادرار مصرف کننده‌های قلیان صورت گرفته است نشان می‌دهد که میزان مواد سمی و مضرر در این وسیله با سیگار تفاوت چندانی ندارد.

خواندن 4783 دفعه آخرین ویرایش در %ب ظ، %08 %593 %1396 ساعت %13:%دی

1 نظر

  • پیوند نظر مرضی %ق ظ، %20 %346 %1396 ساعت %07:%دی ارسال شده توسط مرضی

    kash yeki in chiza ro be javoona bege

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

مطالب مرتبط مورد علاقه شما !

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi