سلامت و پزشکی

فارسی ساید

%ق ظ، %12 %468 %1396 ساعت %10:%آذر

چرا ترک اعتیاد سخت است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(10 رای‌ها)

تصمیم گرفتن برای ترک اعتیاد بزرگترین قدمی‌ست که باید گرفته شود. مکانیزم اعتیاد اینطور است: ترس!

چرا ترک اعتیاد سخت است؟

اعتیاد سبب می‌شود شما از دورانی که پاک شوید وحشت داشته باشید. انگار زندگی بدون مصرف مواد مخدر برای شما غیرقابل تصور است. ترک اعتیاد آنقدر سخت به نظر می‌رسد که مردم اغلب زمانی برای ترک اعتیاد اقدام می‌کنند که زندگی برایشان غیرقابل تحمل بشود.‌

بیایید از همین ابتدا واقع‌بین باشیم:  از زمانی که تصمیم به ترک مواد مخدر بگیرید ذهن و جسمتان درگیر خواهد شد. امکان دارد احساسات ناخوشایندی مانند حالت تهوع داشته باشید. اما از نظر ذهنی درگیری‌های سختتری پیش روی شماست. ذهن شما همیشه به دنبال جایگزین کردن است. زمانی که بلافاصله اقدام به ترک کرده‌اید از نظر ذهنی بدترین زمان است. به همین دلیل ترک اعتیاد به تنهایی و بدون کمک افرادی مورد اطمینان گزینه‌ی خوبی نیست.
سعی کنید از دوستان و خانواده کمک بگیرید. علاوه بر آن‌ها امروزه موسساتی هستند که توسط افرادی که خودشان پیش از این اعتیاد داشتند پایه‌گذاری و اداره می‌شوند. در جلسات گروهی این موسسات شرکت کنید. زمانی برای خودتان اختصصاص دهید تا بتوانید از نگرانی‌ها و گرفتاری‌های فکری‌تان با این افراد صحبت کنید. مطمئن باشید این افراد تمام گره‌های ذهنی شما را درک می‌کنند. علاوه بر این، این موسسات با توجه به ماده‌ای که به  آن اعتیاد داشته اید داروهایی برایتان درنظر می‌گیرند که این دوران را راحتتر و سالمتر بگذرانید.
به یاد داشته باشید ممکن است نیاز داشته باشید که همیشه گوش شنوایی در اختیارتان باشد. اگر در خانواده کسی محرم شما نیست یا اگر در دوستانتان افراد مورد اعتماد کمی وجود دارند به سراغ این موسسات بروید تا با مشاورانی که در اختیارتان می‌گذراند کمتر احساس تنهایی کنید. به یاد داشته باشید این افراد از جنس خود شما هستند و مدتی قبل همین دورانی که شما در حال گذراندن هستید را پشت سر گذاشته اند.


کارهای ضروری بعد از ترک اعتیاد:
-  یاد بگیرید چطور بدون وابستگی به مواد مخدر زندگی کنید. تغذیه خوب و مقوی یکی از بهترین گزینه‌هاست.
- سعی کنید مشکلاتی که در طول اعتیاد بوجود امده است را بشناسید: شکست در خانواده، دوستان، تحصیلات، شغل ، موارد مالی و ...
- از تمامی کسانی که به نحوی در اعتیاد شما دخیل بودند یا همچنان ممکن است شما را (مستقیم یا غیرمستقیم) به مصرف مواد مخدر تشویق می‌کنند دوری کنید. این افراد (دربهترین حالت) به علت نادانی، شما را به سمت اعتیاد مجدد راهنمایی خواهند کرد.
- باید آگاهی داشته باشید در اولین قدم چرا به سمت اعتیاد رفتید: افسردگی، بیکاری، شکست در زندگی عاطفی، استرس، مشکلات ذهنی و بدنی. تلاش کنید از وقوع مجدد چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.
- بهتر است برای یک چکاپ کلی وضعیت بدنتان، نزد پزشک معتمدی بروید تا بدنتان را از تمام مشکلاتی که در زمان مصرف مواد مخدر برایتان پیش آمده بهبود دهد.


به یاد داشته باشید:

هدف، مهم‌ترین چیزی‌ست که شما را از مصرف مجدد بازمی‌دارد :
- شریک زندگی و همسری که عشق زندگی‌تان بوده و پابه‌پای شما تمام مراحل و سختی‌ها را گذرانده و به بهبودی شما ایمان دارد.
- فرزند یا فرزندانی که تمام امیدشان برای زندگی و آینده به حضور مثبت و حمایت شماست.
- خواهر یا برادری که تا چندسال پیش شما را الگوی زندگی خود قرار داده بودند و هنوز هم به شما امیدوارند.
- پدر و مادری که از دیدن بهبودی روزانه‌ی شما نور امید به زندگی در چشمانشان دیده می‌شود.
- شغل و مهارتی که تمام دوران جوانی‌تان را صرف رسیدن به آن‌ها کرده‌اید.
- خانه و محل کاری و زندگی که با سختی و پس‌انداز بسیار به دست آورده‌اید.
- و از همه مهمتر، خودِ سابقتان. خودِ پیش از اعتیاد که دلتان برای قدرت و استقامتی که دربرابر مشکلات زندگی داشت، بسیار تنگ شده‌است.

خواندن 4773 دفعه آخرین ویرایش در %ق ظ، %12 %480 %1396 ساعت %10:%آذر

2 نظرها

  • پیوند نظر رضا %ب ظ، %15 %925 %1397 ساعت %21:%فروردين ارسال شده توسط رضا

    من الان پنج روز ترک کردم سخت نیست بعد شش سال مصرف انواع مواد فکر میکردم اگه ترک کنم میمیرم اما الان میبینم زیاد سختم نیست

  • پیوند نظر بی نام %ق ظ، %20 %347 %1396 ساعت %07:%دی ارسال شده توسط بی نام

    مهمترین چیز همون هدفه. خدا ایشالله به همه کمک کنه............

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi