روانشناسی و موفقیت

فارسی ساید

%ب ظ، %10 %736 %1397 ساعت %16:%دی

ترک اعتیاد هنرمندان: ۱۰ هنرمندی که با اعتیاد جنگیدند و پیروز شدند.

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

اعتیاد به مواد مخدر و الکل یکی از بدترین و سخت‌ترین زمان‌ها در زندگی هر فرد است. تصویر اولیه‌ی ما از یک معتاد به مواد مخدر و الکل، کارتن‌خوابی و فقر است. درحالی‌که اعتیاد هیچ استثنایی بین فقیر و ثروتمند، بی‌خانه‌مان و مشهور قائل نمی‌شود.

ورود به دنیای هنر، موسیقی و سینما و شهرت یکی از شرایطی‌ست که هنرمندان را به شدت در خطر اعتیاد به مواد مخدر و الکل قرار می‌دهد. ما در فارسی‌ساید زندگی ۱۰ هنرمند مشهوری را برای شما آماده‌کرده‌ایم که در دام اعتیاد بودند اما توانستند با آن مقابله کنند و درنهایت پیروز شوند.


1) آنجلینا جولی

" من تقریبا تمام انواع مخدر را امتحان کردم. آن زمان در تاریک‌ترین دوره‌ی عمرم بودم." شاید باورش برایمان سخت باشد اما این جمله از یکی از زیباترین و مشهورترین زنان دنیاست! زندگی آنجلینا جولی مملو از لحظات تلخی‌ست که درگیر اعتیاد و مشکلات ناشی از آن بوده‌است. در نوجوانی از افسردگی و بیماری لاغری انورکسیا رنج می‌برده و درگیراعتیاد به مواد مخدر بوده‌است. با اینحال در زمان بازی در فیلم " لارا کرافت، آنجلینا کاملا "پاک" بود. پس از این فیلم شهرت او جهانی شد و کودکی را به فرزندخواندگی پذیرفت، با "برد پیت" ازدواج کرد و خودش را مشغول رسیدگی به خانواده و عشقش کرد. او می‌گوید: "من با زندگی با کسانی که عاشقشان بودم با اعتیاد مقابله کردم."


2) ادل در ابتدای دوران خوانندگی حرفه‌ای ادل، ترس از حضور در کنسرت‌ها و قضاوتی که مردم درباره‌ی ظاهر او داشتند باعث شد تا قبل از هر اجرا، ادل به نوشیدن الکل روی بیاورد و کم کم این راه‌حل، تبدیل به مشکلی بزرگ شد.
"یک بار به حدی مست بودم که کلمات شعری که خودم سروده بودم را روی صحنه‌ی کنسرت فراموش کردم. آن شب، بدترین شب زندگی من بود." در سال 2009 ادل تصمیم گرفت تا اعتیاد خود به الکل را ترک کند چرا که نه تنها عادت تلخی بود بلکه نوشیدن الکل بر روی صدایش تاثیر منفی گذاشته بود. از آن سال تاکنون، ادل با پیروی از سبک زندگی سالم و تغذیه مناسب، زندگی پاکی را برای خودش ساخته‌است.


3) آنتونی هاپکینز " در جوانی باور داشتم که نوشیدن الکل سبب می‌شود احساس آرامش و آزادی از قید و بندهای بیهوده را داشته باشم درنتیجه هنرپیشه‌ی بهتری خواهم بود. البته خیلی از همکاران من همین عقیده را دارند." در سال 1964 آنتونی هاپیکنز در سالن ملی تئاتر شغلی پیداکرد و یکسال بعد به خاطر اعتیاد به الکل از آنجا اخراج شد. "برای 15 سال آنقدر به الکل اعتیاد داشتم که دیگر از پسش برنمی‌آمدم. یک روز در حالی از خواب بیدار شدم که روی زمین کنار چرخ ماشینم روی زمینی خوابیده‌بودم که اصلا برایم آشنا نبود. وقتی که مست بودم معمولا پشت فرمان ماشین خوابم می‌برد. واقعا یک معجزه‌ بود که باعث صدمه زدن به کسی نشدم."
پس از این اتفاق او تصمیم گرفت تا اعتیاد به الکل را ترک کند. "الکل تقریبا باعث مرگ من شد. هر لحظه از آن زندگی ممکن بود باعث مرگ خودم یا کس دیگری شود."
آنتونی هاپکینز هم اکنون بیش از 40 سال است که مشروبات الکی مصرف نکرده و پاک است.


4) درو بریمور

درو بریمور در سنین بسیار پایین به شهرت رسید و درحالی که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد از سن 13 سالگی دچار اعتیاد به الکل شد. پس از 13 سالگی به آرامی اما بدون توقف زیبایی و جذابیتی که باعث شهرتش شده بود را از دست داد. اما مشکل او تنها به اعتیاد به الکل محدود نشد: رسوایی‌های اخلاقی بی‌شمار، مصرف بیش‌اندازه از مواد مخدر و اوردوزهای متعدد باعث شدند هنرپیشه‌ی محبوب مردم به مدت 8ماه در یک مرکز بازپروری بستری شود.
پس از مرخصی از مرکز بازپروری درو بریمور شروع به نوشتن خاطراتی تلخ و تکان‌دهنده از دوران بزرگسالی خود کرد. به دنبال آن، او به طور نیمه وقت مشغول کار در یک رستوران شد و علاوه بر آن به مادلینگ روی آورد و توانست در انتها مجددا راهش را به هالیوود باز کند. هم اکنون، او یکی از بااستعدادترین بازیگرانی‌ست که استدیوی فیلم‌سازی خودش را اداره می‌کند. علاوه بر این مادر دو فرزند فوق‌العاده‌ست.  
زمانی که از او پرسیده شد چه چیزی برای رهایی از اعتیاد به او بیشترین کمک را کرده است او بدون لحظه‌ای تردید پاسخ داد: "در لحظاتی از زندگی، مشکلات شما را به زانو درمی‌آورند. به زانو درآوردن دقیقا مانند حالتی‌ست که در حال دعاکردن برای کمک هستید. همین لحظات ناجی من بودند."


5) امینم " سلام! من "مارشال" هستم، یک معتاد." این جمله‌ی آغازین یک مستند درباره‌ی زندگی امینم است. چندین سال قبل از تولید این مستند، امنینم با مصرف بی‌رویه‌ی مواد مخدر دچار اوردوز شدیدی شد که توسط یکی از بهترین و سریع‌ترین تیم‌های پزشکی به زندگی مجدد بازگشت.
امینم معتقد است تنها چیزی که باعث رهاییش از تاریکی دوران اعتیاد بوده، احساس مسئولیت نسبت به زندگی دخترش و دو کودکی‌ست که به سرپرستی پذیرفته‌است.‌
امروز امینم یک پدر نمونه و یک الگو برای تمام کسانی‌ست که عاشق موسیقی رپ هستند.6) کریستین دیویس کریستین دیویس، بازیگر مشهور هالیوودی درحالی که هنوز به 25 سالگی نرسیده بود برای ترس از حضور در صحنه‌ی اجرا، تا حدی به نوشیدن مشروبات الکی روی آورد که تبدیل به یک "الکی" تمام عیار شد.
بهترینش دوستش که توان دیدن او در این حال را نداشت تصمیم گرفت تا با تشویق او به حضور در جلسات درمانی به طور ناشناس و ورزش یوگا به او کمک کند. از آن زمان به بعد، کریستین لب به مشروبات الکی نزده‌است تا جایی که وقتی فهمید شخصیت او در یکی از سریال‌ها باید مرتب نوشیدنی الکی در دست داشته باشد از قبول نقش خودداری کرد.
"من از در دست گرفتن یک لیوان الکل هم می‌ترسم. الان حال خوبی دارم و از هر ریسکی که من را نزدیک مشروبات الکی قرار می‌دهد، دوری می‌کنم."


7) دنیل ردکلیف شاید غم‌انگیز باشد که بدانید بازیگر محبوب نقش" هری پاتر" در اکثر پلان‌های آخرین فیلم هری پاتر کاملا مست بوده‌است. در سال 2015  او به طور رسمی در مقابل رسانه‌ها اعلام کرد که بعد از موفقیت در سری فیلم‌های هری پاتر دچار افسردگی شهرت شده و دچار اعتیاد به الکل بوده است.  
" زمانی که مست بودم، انسان دیگری می‌شدم. صبح‌ها درحالی بیدار می‌شدم که در آپارتمانی غریبه بودم و به یاد نداشتم چطور سر از آنجا درآورده بودم. یک روز که از حال و روز خودم خسته بودم برای پیاده‌روی بیرون رفتم. در طول 5 ساعتی که در حال پیاده‌روی و فکرکردن بودم حتی یک لحظه هم احساس نیاز به نوشیدن الکل را حس نکردم. دقیقا در همان زمان احساس کردم چیزی که در زندگی نیاز دارم هوای آزاد و ورزش کردن است. از آن زمان به بعد هر روز ورزش می‌کنم و هرگز سراغ الکل نرفته‌ام.


8) ساموئل ال. جکسون از سنین کم، ساموئل ال. جکسون نیاز درونی‌اش به بازیگری را حس کرد درنتیجه به مدرسه‌ی هنری وارد شد. بعد از فارغ‌التحصیلی از این مدرسه،  تمام تلاشش را برای ورود به دنیای سینما و تئاترکرد اما موفقیت چندانی نصیبش نشد. اکثر فیلم‌سازان از کارکردن با او به دلیل اعتیاد شدیدش به الکل و مواد مخدر خودداری می‌کردند. تا جایی که در اواخر دهه 80 میلادی، ساموئل وارد مرکز بازپروری شد.
"سختترین لحظات زندگی‌ام زمانی بود که در مرکز بازپروری در چشمان همسر و دخترم نگاه می‌کردم و میگفتم: سلام. من سام هستم. یک معتاد."
بعد از رهایی از اعتیاد و خروج از مرکز بازپروری، ساموئل در دنیای هنر یک ستاره شد: در بیش از 100 فیلم برتر هالیوود درخشید، جوایز بی‌شماری از جشنواره‌های سرتاسر جهان دریافت کرد و از همه مهتر، همسر و پدری مثال‌زدنی شد.


9) استینگ اگر هم‌اکنون به تصاویر استینگ نگاه کنید، باورش برایتان سخت خواهد بود که او زمانی به شدت درگیر اعتیاد به الکل و مواد مخدر بوده‌است. عیاشی‌های استینگ در دوران جوانی تا حدی افزایش یافتند که باعث شد اولین همسرش او را ترک کند و دو فرزندشان را نیز از استینگ دور کند. دوری از همسر و فرزندانش سبب شد استینگ به فکر ترک اعتیاد بیافتد. پس از ترک اعتیاد، دوران شکوفایی موسیقی استینگ فرا رسید. اکنون استینگ همسری نمونه و پدری فوق‌العاده برای 6 فرزندش است.


10) استیون تایلر " روابط جنسی، مواد مخدر، موسیقی"
به گفته‌ی خود استیون تایلر، تمام جوانی او در این 3 عبارت خلاصه شد. در زمانی که استیون وارد دنیای موسیقی شد، هنرمندی که در موسیقی راک بدون مصرف مواد مخدر باشد کم بود. اما بعد از 20 سال اعتیاد، استیون زندگی جدیدی آغاز کرد.
" آزار خانواده، فرزندان و دوستانم بخشی از زندگی‌ام شده‌بود."
تصویر سمت چپ مربوط به زمانی‌ست که استیون اولین ماه بدون مصرف مواد مخدر را تجربه کرده بود. او هم اکنون یکی از بهترین الگوها برای خواننده‌های سبک راک است.

خواندن 4013 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi