روانشناسی و موفقیت

فارسی ساید

%ق ظ، %12 %473 %1396 ساعت %10:%آذر

مدیتیشن پایه : روشی برای رسیدن به آرامش

این مورد را ارزیابی کنید
(8 رای‌ها)

اولین قدم در رسیدن به آرامش، انجام تمرینات مدیتیشن و آماده‌سازی ذهن است. افراد مشهور بسیاری در زندگیشان برای رسیدن به ایده‌های خلاق و دوری از مشکلات ذهنی و گرفتاری‌های فکری به مدیتیشن روی آورده ‌اند.

ما در فارسی ساید معتقدیم که انجام تمرینات ذهنی درهای بزرگی را در زندگی به سوی ما باز خواهند کرد، درنتیجه در این مقاله شیوه‌ی علمی و عملی انجام ساده‌ترین روش مدیتیشن را به شما آموزش می‌دهیم.


آموزش مدیتیشن پایه: راه رسیدن به آرامش

هدف از انجام این تمرین رسیدن به خوداگاهی و هوشیاری‌ست. به یاد داشته باشید که این تمرین مانند تمام تمریناتی که برای دستیابی به یک مهارت انجام می‌دهیم، نیازمند صبر و صرف زمان است.

1- در اتاقی ساکت و در زمانی مناسب با لباس‌هایی راحت با پشتی صاف و در حالی که به جایی تکیه داده‌اید بنشینید و دست‌هایتان را روی هم یا روی پاهایتان بگذارید.

2- چشمانتان را به آرامی ببندید و سعی کنید بدنتان به صورت متعادل مانند کفه‌های ترازو باشد.
3- در این حالت ثابت بمانید و به آرامی نفس بکشید، کمی نفستان را در سینه حبس کنید و سپس به آرامی هوای درون سینه‌تان را رها کنید. در تمام طول مدیتیشن این نوع تنفس را ادامه بدهید.

4- تصور کنید نورسفیدی بالای سرتان قرار گرفته‌است و کم‌کم تمام بدنتان را احاطه می‌کند و نگرانی‌ها و خستگی‌هایتان را از کف پاهایتان بیرون میریزد..

5- پس از اینکه در جسم و روحتان احساس سبکی کردید، کمی در این حالت بمانید. پس از آن چشم‌هایتان را باز کنید و کمی به بدنتان حرکت دهید.


توضیحات تکمیلی :
- در هنگام انجام این تمرین ممکن است نوعی فشار در دست‌ها و اندام‌های دیگرتان حس کنید که کاملا طبیعی‌ست.

- ممکن است افکاری از ذهن شما عبور کنند یا احساساتی مانند خارش، سوزش، سرفه، عطسه و یا مورمور شدن به شما دست بدهد. آگاه باشید که وجود چنین مواردی کاملا به میزان آمادگی شما بستگی دارد. هرچه تمرینات بیشتری داشته باشید این موارد اخلالگر کمتر خواهند شد.

- ممکن است احساساتی از مکانی که در آن حضور دارید در شما بوجود بیاید: بزرگی، کوچکی، سبکی، سنگینی، تاریکی، روشنی، سردی و گرمی. این احساسات را بپذیرید و تنها ناظر آن‌ها باشید.

- ممکن است در حین مدیتیشن دچار ترس شوید: اگر بتوانید با آگاهی به این مطلب برسید که این حس تنها حسی پراکنده و غیرواقعی‌ست از آن به راحتی عبور خواهید کرد. در غیر این صورت تمرین را متوقف کنید.

- سعی کنید صدای نفس‌تان را بشنوید: صدای نفس شما باید مانند صدای تنفس شخص دیگری باشید. اگر احساس کردید نفس‌هایتان کوتاهتر شده اند مدیتیشن را متوقف کنید.

- ممکن است صداهایی مانند صدای شکمتان را بشنوید که کاملا طبیعی‌ست. اما صدای ضربان قلبتان باید آهسته‌تر شود. در غیر این صورت و یا اگر صدای قلبتان افزایش یافته است باید مدیتیشن را متوقف کنید.

- احساساتی مانند گرما یا سرما در درونتان یا مورمورشدن و یا ناآرامی در صورتی که بتوانید از آن بگذرید کاملا طبیعی‌ست. اما اگر این احساسات برایتان غیرقابل کنترل و تحمل شد مدیتیشن را متوقف کنید.

خواندن 5314 دفعه آخرین ویرایش در %ق ظ، %12 %481 %1396 ساعت %10:%آذر

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi