روانشناسی و موفقیت

فارسی ساید

%ق ظ، %07 %430 %1396 ساعت %09:%آبان

۸ توصیه متخصصین اعصاب برای خوشحال بودن

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

روش‌ها و تکنیک‌های روان‌شناسانه‌ی مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند احساس خوش‌حالی کنید و هر روزتان را با شادی آغاز کنید. اما شاید خود بدنمان هم بتواند در این زمینه کمکمان کند.

فارسی‌ساید ۸ توصیه از متخصصین اعصاب( کسانی که دقیقا می‌دانند مغز شما چگونه می‌تواند باعث خوش‌حالیتان شود) را برایتان فراهم کرده‌است.


۱- یاد بگیرید که تشکر کنید

وقتی از کسی تشکر یا قدردانی می‌کنیم، درواقع خودمان و ذهنمان را روی جنبه‌های مثبت زندگی متمرکز می‌کنیم. خاطرات خوش، باعث افزایش تولید سروتونین در قسمت جلویی کورتکس مغز می‌شود. از این روش معمولا برای درمان افسردگی استفاده می‌شود.


۲- مشکلات را سروقت حل کنید

ذهن ما هیچ‌گاه از پیدا کردن راه‌حل برای مشکلات مختلف دست نمی‌کشد. از آن‌جایی که این‌کار انرژی خیلی زیادی لازم دارد، وقتی بدن ما خسته و کم انرژی است، ذهنمان مشکلات را نمی‌تواند حل کند و درنتیجه احساس نگرانی و عصبانیت می‌کنیم و افسرده می‌شویم. و بعد از هرتصمیم موفقیت‌آمیزی که می‌گیریم، ذهن با آزاد کردن هورمون "نروترنسمیترز" باعث آرامش بخشیدن به بدن می‌شود و کمک به باز شدن ذهن در برابر  باقی مشکلات می‌کند. بنابراین بسیار مفید خواهد بود اگر هرمشکلی را سر وقت و درزمان مخصوص به‌خود حل کنیم.


۳- درباره‌ی چیزهایی که آزارتان می‌دهند صحبت کنید

فرایند فکر کردن به چیزهای ناخوشایند و حرف زدن درباره‌ی آن‌ها، بخش‌های مختلف ذهن را فعال می‌کند. ازطرف دیگر احساسات منفی روی تندرستی اثر بدی خواهند گذاشت. به‌همین دلیل بهتر است نگذارید ناراحتی‌هایتان روی‌هم جمع شوند و سعی کنید آن‌ها را بروز دهید. هربار که درباره‌ی آن‌ها حرف بزنید، مغز شما "سروتونین" تولید خواهد کرد و باعث می‌شود جنبه‌های مثبت وضعیت فعلی‌تان برایتان روشن شود.


۴- در آغوش کشیدن و محبت کردن

برای ما انسان‌ها اثرات متقابل اجتماعی خیلی مهم است. روش‌های مختلف ارتباطات فیزیکی ازجمله لمس کردن و درآغوش کشیدن، می‌تواند فرایند بهبودی یک فرد پس از یک بیماری را سرعت بخشد. اگر لمس کردن را از زندگی خود حذف کنید، ذهن نبود این ارتباط را هم‌راه با درد فیزیکی حس می‌کند. چرا که هم در لمس کردن و هم در دردکشیدن، بخش‌های یکسانی از مغز فعال می‌شوند. این اتفاق باعث تحریک فرایند تغییر حالت روحی شما و ازبین رفتن افسردگی می‌شود.


۵- علم آموزی

بدست آوردن اطلاعات جدید برای مغز به‌معنای یک تطبیق پایدار با تغییرات محیطی است. به‌کمک این فرایند، مغز ما رشد می‌کند و به‌خاطر تلاشش درجهت بدست آوردن اطلاعات جدید، هورمون "دوپامین" که همان هورمون خوش‌حالی است را تولید می‌کند. اگر می‌خواهید فردی خوش‌حال باشید، از امتحان کردن چیزهای مختلف، تغییرات محیط اطراف و یادگرفتن چیزهای جدید نترسید.


۶- ورزش

فعالیت فیزیکی برای بدن استرس ایجاد می‌کند. هرگاه این استرس به‌پایان برسد، هورمون "اندروفین" توسط غده‌ی هیپوفیز در بدن تولید می‌شود. تاثیر آن مثل تاثیر مورفین است که باعث کاهش درد و عوض شدن روحیه می‌شود. لازم نیست برای این‌که این اتفاق بیوفتد دوی ماراتون انجام دهید. یک پیاده‌روی ساده‌ی روزانه هم می‌تواند بشدت تاثیرگذار باشد. بسیاری از شاعران و نویسندگان که آثاری خلاقانه خلق کرده‌اند هم هرروز پیاده‌روی می‌کرده‌اند.


۷- خواب خوب و کافی

وقتی در تاریکی می‌خوابیم، بدنمان هورمون "ملاتونین" را که باعث می‌شود تمام فرایندهای داخل بدن آهسته شوند، تولید می‌کند. این اتفاق کمک به بهبودی بدن و افزایش میزان سروتونین در بخش هیپوتالاموس مغز می‌شود. اگر مغز تغییری در نور احساس کند، با انتشار هورمون استرس، بدن را بیدار می‌کند. به‌همین دلیل باید ۶ تا ۸ ساعت خواب کافی در مکانی کاملا تاریک داشته‌باشیم.


۸- منتظر اتفاقات خوب باشید

فرایند انتظار کشیدن برای یک چیز خوشایند مثل خوردن یک غذای خوش‌مزه یا دیدن یک دوست، بسیار روی روحیه تاثیرگذار است. درواقع مغز ما لذت را با انتظار کشیدن برای اتفاق لذت‌بخش تجربه می‌کند. به‌همین دلیل است که ما بسیار مشتاق لحظه‌شماری برای اتفاقی خوب مثل تولد، عروسی، دیدن یک دوست یا حتی پایان یافتن یک هفته‌ی طولانی هستیم.

خواندن 5810 دفعه

3 نظرها

  • پیوند نظر رضا %ب ظ، %18 %819 %1397 ساعت %18:%بهمن ارسال شده توسط رضا

    سایتتون محشره فقط همین رو میتونم بگم

  • پیوند نظر NasTaran %ق ظ، %22 %481 %1397 ساعت %10:%فروردين ارسال شده توسط NasTaran

    It is great???

  • پیوند نظر جمشید %ب ظ، %27 %641 %1396 ساعت %14:%آبان ارسال شده توسط جمشید

    دمتون گرم. سایت بی نظیری دارید. اخیرا مطلب کم میذارید. لطفا هر روز آپدیت کنید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi