روانشناسی و موفقیت

فارسی ساید

%ق ظ، %29 %490 %1396 ساعت %10:%مرداد

۱۰ عبارت که عدم اعتماد به نفس را نشان می‌دهند!

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

شخصی نظر خود را درباره‌ی بد بودن هوا بیان می‌کند. سپس با حالتی گیج، از مخاطب خود عذرخواهی می‌کند که شاید مخاطب او مایل نبوده درباره‌ی وضعیت هوا حرف بزند. سپس با حالت شرمندگی احساس می‌کند اعتماد به نفس خود را از دست داده‌است.

فارسی ساید عباراتی را گردآوری کرده است که نشان می‌دهد یک فرد چه مقدار اعتماد به نفس دارد.


 به یاد دارید کسانی را ‌که با شما برخورد کرده‌اند و سپس ازشما عذرخواهی کرده‌اند؟ طبق مطالعاتی که در موسسه‌ی کنترل اعتماد به نفس انجام شده، عذرخواهی کردن‌های مکرر ناشی از اختلالاتی در اعتماد به نفس افراد است. به همین دلیل است که بعضی افراد در مواقعی که به هر دلیل اشتباهی رخ دهد، فکر می‌کنند همه چیز تقصیر آن‌هاست و باید عذرخواهی کنند.

راه حل: اگر چنین مشکلی پیش آمد، قبل از این‌که بلافاصله عذرخواهی کنید، کمی با خود بیاندیشید که آیا واقعا کار بدی کرده‌اید که باید در ازای آن عذرخواهی کنید یا نه.

 


 بعضی افراد پس از بدست آوردن موفقیت‌های بزرگ در زندگی از این عبارت "من خوش شانس بودم" استفاده می‌کنند. آن‌ها بدون این‌که توانایی‌های خود را در رسیدن به این موفقیت‌ها درنظر بگیرند، تظاهر به خوش شانس بودن می‌کنند. طبق تحقیقات، این وضعیت دروغ گفتن درباره‌ی خود تلقی می‌شود.

راه حل: تائید کنید که شما درکاری عالی عمل کرده‌اید و اگر کسی از شما قدردانی کرد، یاد بگیرید به جای این‌که برای موفقیت خود بهانه‌های مختلف بیاورید، از او تشکر کنید.


 

طبق گفته‌ی محققان دانشگاه نیوهامشایر آمریکا، افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، بیش‌تر درباره‌ی نظرات دیگران نگران می‌شوند و نمی‌توانند دعوا و کشمکش را تحمل کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند با افراد بدبینی که رفتاری ناخوشایند دارند(حتی اگر با آن‌ها به بدترین شکل رفتار کنند) ارتباط برقرار کنند اما دعوا و روابط تشنج‌آمیز را تحمل نکنند.

راه حل: در این مورد، بهتر است بدانید که هرکس به فکر خودش است و کسی به شما اهمیت نمی‌دهد. بنابراین اگر می‌بینید افرادی درحال درگیری و کشمکش با هم هستند، فرض کنید که آن‌ها وجود ندارند و آن‌ها را از زندگی خود بیرون کنید. قطعا زندگی برای شما راحت‌تر خواهد بود.طبق گفته‌ی مارگاریتا تارتاکوفسکی، یکی از سردبیران بخش مرکزی، کمبود اعتماد به نفس نه تنها اثرات جانبی بر روی رفتار بلکه روی وضعیت بدنی افراد نیز دارد. مثل کسل بودن و تنبلی بی‌دلیل. در این مورد فرد از روبرو شدن با مشکلات و حل آن‌ها امتناع می‌کند.

راه حل: با دکتر خود مشورت کنید. با کمک یکدیگر می‌توانید راه حل و فعالیت بدنی دیگری به جز دراز کشیدن و استراحت کردن پیدا کنید.


 

اگر همیشه از گارسون رستوران می‌خواهید بیش‌تر به شما وقت دهد تا بتوانید بالاخره از داخل منوی رستوران غذایی را انتخاب کنید، احتاملاً مشکلی در اعتماد به نفس شما وجود دارد. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند به راحتی نمی‌توانند انتخاب کنند و همیشه سعی دارند تصمیم خود را عوض کنند.

راه حل: باید بدانید که زندگی شما راحت‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید و این تصمیم‌های کوچک، هیچ تاثیری در روند زندگی شما نمی‌گذارند.

یک نکته‌ی کارساز در زندگی: اگر به رستوران رفتید و نتوانستید تصمیم بگیرید چه چیزی سفارش دهید، همیشه سالاد سزار بهترین انتخاب است.


 

بعضی از افراد سعی می‌کنند بدون هیچ دلیل مشخصی مدام از خود دفاع کنند. به دلایلی آن‌ها همیشه سعی می‌کنند خود و کارهایشان را توضیح دهند و برای همه چیز بهانه می‌اورند و از عبارت"من فقط..." بسیار استفاده می‌کنند. مثلا اگر به کسی بگویید" چه خوشگل شدی" او جواب می‌دهد:" این لباس خواهرمه!" و سعی می‌کند برای زیبا بودنش بهانه‌ای بیاورد.

راه حل: شما باید به صورت واضح بفهمید از طرف مقابل چه شنیده‌اید: قدردانی، شکایت یا فقط یک پرسش ساده. و پاسخی مناسب به آن‌ها بدهید. نه این‌که بهانه‌های مختلف بیاورید.


 

بعضی از افراد وقتی درباره‌ی خود حرف می‌زنند از عبارات خنده‌دار استفاده می‌کنند و در واقع خود را مسخره می‌کنند. آن‌ها می‌ترسند از این‌که بقیه درباره‌ی آن‌ها و کاری که کرده‌اند نظر مثبتی نداشته باشند و حتی آن‌ها را مسخره کنند به همین دلیل احساس می‌کنند بهتر است قبل از هرچیز خودشان این کار را انجام دهند. مثلا به جای این‌که بگویند "من غذا پختم" می‌گویند" من این بدمزه‌ی چرت و پرتو درست کردم!".

راه حل: اگر خودتان نظر دیگران را به جنبه‌های منفی کارتان جلب نکنید، آن‌ها متوجه بدی کارتان نمی‌شوند.


استفاده از عباراتی مثل "اگر اشتباه نکنم" ، "ممکنه" ، "یه جورایی" یا "احتمالا" توسط افرادی انجام می‌شود که به هردلیل درباره‌ی چیزی اشتباه کرده‌اند و بدلیل اعتماد به نفس پایین خود، این‌گونه برای اشتباه خود بهانه می‌آورند.( این باعث نمی‌شود که افراد فکر کنند که نظر آن‌ها تنها نظر درست است.)

راه حل: سعی کنید روی حرف زدن و عباراتی که استفاده می‌کنید کنترل داشته‌ باشید و بدانید نظر هیچ کس به طور ۱۰۰٪ درست نیست.


 

 عباراتی مثل "همه این کار را می‌کنند" ، "اکثر مردم اینطور فکر می‌کنند" ، "همه این را می‌خواهند" مثال‌هایی هستند که برای ترس از بیان نظر شخصی خود و پیروی از نظر عمومی مردم بیان می‌شوند.

راه حل: به یاد داشته باشید که یک نظر شخصی قاطعانه باعث می‌شود شخصیت مستقل شما شکل بگیرد.


تا حالا افرادی را دیده‌اید که حتی در مسائلی که تخصص خود آن‌هاست، با نظرهایی که حتی اشتباه هستند اما از سوی افرادی که کاریزماتیک هستند بیان می‌شوند موافقت ‌کنند؟ آن‌ها هیچ وقت وارد بحث نمی‌شوند و به راحتی با همه چیز موافقت می‌کنند.

این یک نوع ترس از شکست یا اشتباه کردن است که از کودکی افراد نشات می‌گیرد( والدین به کودک خود اجازه نداده‌اند که نظر خود را هرچند غیرمهم، بیان کند)

راه حل: بهتر است بدانید که غریبه‌ها و کسانی که در زندگی شما نیستند، نمی‌توانند تشخیص دهند چه چیزی برای شما خوب است و نمی‌توانند به جای شما تصمیم بگیرند.

 

خواندن 4043 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi