مطالعه

فارسی ساید

%ب ظ، %12 %797 %1398 ساعت %18:%فروردين

تفاوت سلپیپ با آیلتس در چیست؟ سلپیپ یا آیلتس؟ ویژه متقاضیان مهاجرت به کانادا

این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

اگر به فکر مهاجرت به کانادا هستید باید بدانید که از نظر وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، دو آزمون زبان سلپیپ Celpip و آیلتس IELTS برای برنامه های مهاجرتی کانادا مورد پذیرش هستند:

(Canadian English Language Proficiency Index Program (CELPIP
(International English Language Testing System (IELTS

هر دوی این آزمو‌ن‌ها بر مبنای 4 مهارت اصلی شنیداری، خواندن، نوشتاری و گفتاری طراحی شده‌اند و از نظر پذیرش و امتیاز برای مهاجرت به کانادا کاملا یکسان هستند.
در هیچ کدام از این آزمون‌ها نمره‌ای به عنوان نمره‌ی قبولی وجود نخواهد داشت. آزمون آیلتس که تاکنون یکی از باارزش‌ترین آزمون‌ها در زبان انگلیسی‌ بوده است دارای نمره‌ دهی از 0 تا 9 است اما اگر در مهارت شنیداری نمره‌ی کمتر از 8 بگیرید امکان پذیرش شما در سیستم اکسپرس انتری کانادا بسیار کم خواهد بود. از نظر لهجه قسمت اصلی آزمون برمبنای لهجه‌ی انگلیسی و آمریکایی‌ست. این آزمون دارای بخش آکادمیک نیز میباشد که برای مقاصد تحصیلی مورد قبول قرار می‌گیرد.  آزمون سلپیپ توسط کانادا و برای متقاضیان مهاجرت به کانادا که مقاصد تحصیلی ندارند، نیروی تحصیل‌کرده و متخصص هستند و یا سطح دانش انگلیسی از متوسط به بالا دارند طراحی شده‌است. بهترین استفاده از نمره‌ی این آزمون برای متقاضیان مهاجرت اکسپرس انتری به کاناداست که با رشد چشمگیرِ میزان قبولی مهاجران این بخش از طرف اداره‌ی مهاجرت کانادا، متقاضیان این آزمون روز به روز بیشتر شده‌اند.
سلپیپ نیز مانند آیلتس دارای 4 بخش شنیداری، خواندن، نوشتاری و گفتاری‌ست اما برعکس آزمون آیلتس برای بخش گفتاری نیازی به یک جلسه‎ی حضوری نیست. تمام این آزمون به صورت آنلاین و توسط کامپیوتر انجام خواهد شد. این آزمون در دو گروه مجزا برگزار می‌شود : 1)عمومی چهارمهارته (CELPIP-General Test  2)عمومی دومهارته (CELPIP-General LS Test). 
گروه اول یعنی عمومی با چهار مهارت برای درخواست اقامت دائم کاناداست و گروه دوم یعنی عمومی با دو مهارت گفتاری و شنیداری برای درخواست تابعیت (سیتی زنی) کاناداست.

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری، می‌بایست در گروه اول، آزمون سلپیپ جنرال را امتحان دهند. این آزمون هم اکنون در بیش از ۵۰ نقطه جهان در کشورهای کانادا، آمریکا ، فیلیپین، هند و امارات متحده عربی برگزار می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید منابع آزمون سلیپ کلیک کنید 

بازدید کنندگان سایت فارسی ساید در صورت خرید منابع از سایت مذکور می‌توانند از تخفیف 20 هزار تومانی بهره مند شوند. برای دریافت کد تخفیف فقط کافی‌ست به ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ایمیلی خالی با عنوان : کد تخفیف : فارسی ساید  ارسال کنند. 


مهمترین تفاوت آیلتس با سلپیپ : 

مهمترین تفاوت این دو آزمون با یکدیگر در بخش گفتاری‌ و نوشتاری آزمون‌هاست:  1) در امتحان آیلتس بخش گفتاری در حضور کارشناس انگلیسی زبان صورت بگیرد. اما در امتحان سلپیپ بخش گفتاری آزمون توسط کامپیوتر ضبط و بدون حضور شخص دیگری انجام خواهد شد. این ویژگی برای کسانی که ممکن است در حضور دیگران برای انگلیسی صحبت کردن دچار استرس بشوند و نتوانند تمام قابلیت‌های خود را نشان دهند نکته‌ی مثبتی‌ست.
علاوه بر این در شرایطی که شما در حضور شخص دیگری باشید، حالت چهره، بدن و تماس چشمی و حتی لباس‌های شما مورد قضاوت قرار خواهند گرفت اما در امتحان سلپیپ حالات بدن و چهره‌ی شما و نحوه‌ی نشستن و … مورد نظر نیستند و تنها چیزی که بیان می‌کنید پس از ضبط شدن، از نظر زبان انگلیسی بررسی می‌شود. در امتحان آیلتس بخش گفتاری شامل 3 بخش 4 دقیقه‌ای خواهد بود و در امتحان سلپیپ شامل 8 بخش 2 دقیقه‌ای. 2) در بخش نوشتاری امتحان آیلتس، تمام پاسخ‌ها باید به صورت دستنویس باشند ( دستخط، غلط املایی و …) اما در امتحان آیلتس شما پاسخ‌هایتان را تایپ خواهید کرد. باتوجه به اینکه امروزه اغلب افراد مشغول به تایپ کردن در گوشی‌های همراه یا سیستم‌های کامپیوتری هستند، نوشتن بر روی کاغذ دشوار شده‌است. علاوه بر این در امتحان سلپیپ غلط‌های نوشتاری شما توسط کامپیوتر برای شما مشخص خواهند شد و شما به راحتی آن‌ها را تصحیح خواهید کرد در حالی که در امتحان آیلتس غلط‌های املایی و نگارشی شما باقی خواهند ماند. در امتحان آیلتس شما باید مراقب تعداد کلماتی که می‌نویسید باشید و مرتب آن‌ها را بشمارید اما در امتحان سلپیپ هر کلمه‌ای که نوشته می‌شود توسط کامیپوتر شمرده شده و برای شما نمایان می‌شود. درنتیجه در وقت صرفه‌جویی می‌شود.


چرا برای مهاجرت به کانادا آزمون سلپیپ CELPIP را انتخاب کنم؟

برای انتخاب آزمون سلپیپ دلایل قانع‎‌کننده‌ی بسیاری وجود دارد. مهارت در زبان انگلیسی یکی از ویژگی‌های کلیدی برای پذیرفته شدن به عنوان شهروند در کشورهایی مانند کاناداست. در طول سال‌های متمادی متقاضیان برای مهاجرت به کانادا تنها یک گزینه‌ برای نشان دادن مهارت خود در زبان انگلیسی داشتند : آزمون آیلتس.
این امر باعث شد تا بسیاری از موسسات و کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی بدون آموزش اصولی و منطقی، متقاضیان مهاجرت را تنها براساس موارد مندرج در این آزمون آماده سازند. اما اغلب متقاضیان حتی پس از گرفتن نمرات بالا در این آزمون و پس از پذیرفته شدن در کشور مقصد، متوجه می‌شدند که تمام آموزش‌ها تنها مبتی بر گرفتن نمره‌ی بالا بوده و متاسفانه برای برقراری ارتباط در محیط جدید آماده نشده‌اند.
اما در چند سال اخیر، آزمون جدیدی با نام سلپیپ CELPIP توسط اداره‌ی مهاجرت کانادا تدوین و برگزار می‌شود که برای گرفتن نمره بالا در آن نیازی به صرف هزینه و وقت بالا در کلاس‌های آمادگی آیلتس نیست، بلکه از طریق خودآموزی در منزل و به صورت آنلاین با بالابردن مهارت‌هایی که در زندگی روزمره در کشور مقصد به آن نیاز خواهید داشت شما را قادر خواهد ساخت که نه تنها نمره‌ی مورد قبول را کسب کنید بلکه به محض ورود به کانادا، احساس کنید برای ارتباط برقرار کردن و تعامل در محیط جدید نیز کاملا آماده شده‌اید. دلایل زیر از جمله نکاتی هستند که نشان می‌دهند برای پذیرش در امر مهاجرت به کانادا سلپیپ بهترین گزینه خواهد بود:  1) امتحان سلپیپ به صورت کاملا کامپیوتری‌ست که این ویژگی خطاهای انسانی در تصحیح را پایین خواهد آورد.

2)تمام 4 بخش امتحان تنها در یک جلسه‌ی 3 ساعته برگزار خواهد شد و برای بخش گفتاری نیازی به حضور در یک جلسه‌ی جداگانه نخواهد بود.

3) نتایج آزمون براساس انتخاب شما، بین 3 تا 8 روز کاری آماده خواهند شد و در زمان شما صرفه جویی خواهد شد.

4) در مرحله‌ی آخر آمادگی برای این آزمون و قبل از امتحان اصلی می‌توانید به وب سایت سلپیپ مراجعه کنید چرا که تولید کنندگان این آزمون در سایت سلپیپ، آزمونی مجانی برای آمادگی شما فراهم کرده اند.

5) موضوعات بخش گفتاری در آزمون سلپیپ کاملا مربوط به امور روزمره هستند و شما مجبور نیستید در مورد وقایع تاریخی یا سیاسی صحبت کنید.

6) در بخش نوشتاری اگر کلمه‌ای را اشتباه بنویسید سیستم کامپیوتر برای شما آن را با یک خط قرمز نمایش خواهد داد و شما امکان تصحیح خواهید داشت.

7) لهجه‌ی کانادایی مورد استفاده در این آزمون بسیار روان و آهسته است. اکثر مردم در کانادا به آرامی و بسیار سلیس صحبت می‌کنند که فهم آن برای همگان آسان است. این ویژگی باعث خواهد شد که نه تنها در بخش شنیداری بهتر متوجه مکالمه‌ها شوید بلکه در بخش گفتاری به آرامی و راحتی و بدون استرس در مورد لهجه‌ی خود صحبت کنید.

8) در تمام طول امتحان به شما هدفون‌هایی داده خواهد شد که هرگونه صدای مزاحم بیرونی در اتاق امتحان را از شما دور خواهد کرد. علاوه بر این برای بخش شنیداری، شنیدن با هدفون خیلی دقیقتر و واضحتر از پخش شدن صدا در محیط اتاق امتحان است. این امر تمرکز بالاتری برای پاسخگویی به سوالات بخش شنیداری به شما خواهد داد.

9) صحبت کردن در حضور کسی که کاملا برای شما ناشناخته است استرس آور خواهد بود.اما در آزمون سلپیپ شما نیازی ندارید که با شخصی کاملا غریبه به گفتگو بنشینید بلکه تمام تمرکز خود را بر روی درست صحبت کردن با میکروفون صرف خواهید کرد.

10) در بخش نوشتاری، به صورت اتوماتیک تمام کلماتی که تایپ می‌کنید شمارش خواهند شد در نتیجه هیچ زمانی صرف شمارش کلمات خود نخواهید کرد.

11) در طول امتحان زمانی که برای پاسخگویی دارید برای شما به نمایش درمی‌آید و شما هر لحظه آگاه خواهید بود که چه میزان زمانی در اختیار دارید و بهترین و موثرترین استفاده را از زمان خواهید برد. 

12) آزمون سلپیپ برمبنای خودآموزی تهیه شده است. در این آزمون خبری از نوشتن مقالات طولانی با موضوعات علمی  یا خواندن متن‌های تخصصی نیست. شما نیازی ندارید به کلاس‌های پرهزینه بروید بلکه هرشخص با سطح دانش متوسط و تنها با کمی تمرین در منزل و بهره‌گیری از منابع آنلاین که شامل ویدئوها و کتاب‌های آنلاین آمادگی برای آزمون هستند بهترین نتیجه را بگیرید.

13) تمام بخش‌های آموزشی و آمادگی برای آزمون سلپیپ به گونه‌ای طراحی شده اند که شما پس از آمادگی برای آزمون، برای زندگی و کار در یک محیط انگلیسی‌زبان آماده باشید.


توجه: 
باتوجه به بازارِ گرم و شلوغ کلاس‌های آیلتس در ایران و برگزاری این آزمون توسط موسسات متعدد در داخل ایران، سطح شکایت متقاضیان از نمرات ناعادلانه در این آزمون به طور روز افزونی بالا رفته است. اکثر موسساتی که اقدام به برگزاری آزمون آیلتس در ایران می‌کنند در ابتدا متقاضیان را مجبور به گذراندن کلاس‌های آمادگی می‌کنند که از نظر وقت و هزینه اصلا به صرفه نیستند. علاوه بر این اکثر متقاضیان معتقد هستند که این موسسات‌ بدون توجه به حساسیت این نمرات برای متقاضیان مهاجرت و با اهداف مالی و غیرحرفه‌ای، برای اغلب آزمون‌ اولی‌ها نمرات پایین در بخش گفتاری و نوشتاری درنظر می‌گیرند و متقاضیان را ترغیب می‌کنند که برای آزمون مجدد اقدام به ثبت‌نام کنند تا نمره‌ی بالاتری کسب کنند!
 با توجه به بالا رفتن هزینه‌ها، بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا نه تنها به دنبال امکان آموزش آنلاین و در منزل هستند بلکه برای انجام آزمو‌ن نیز به دنبال مراکزی هستند که از صحت برگزاری آزمون‌هایشان مطمئن باشند. برگزار کنندگان آزمون سلپیپ با برگزاری این آزمون در مراکز قابل اطمینان که به طور مستقیم تحت نظارت هستند متقاضیان را از نظر صحت نتایج آزمون مطمئن می‌سازند. علاوه بر این درصورت اعتراض به نمره، متقاضیان از امکان چک شدن آزمون به طور مجدد نیز برخوردار هستند. اغلب متقاضیانی که هر دو آزمون آزمون و سلپیپ را شرکت کرده‌اند بیان داشتند که در سلپیپ نمره‌ی بالاتری کسب کرده‌اند. لذا با توجه به این شرایط به رغم برگزاری این آزمون در مکانی مانند دوبی، بسیار به صرفه‌تر، معقول‌تر و واجد شانس بیشتری برای کسب نتیجه مطلوب است. 

 

خواندن 2578 دفعه آخرین ویرایش در %ق ظ، %20 %529 %1398 ساعت %11:%فروردين

1 نظر

  • پیوند نظر Hosea %ق ظ، %10 %365 %1398 ساعت %07:%آذر ارسال شده توسط Hosea

    عالی دمت گرم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

مطالب مرتبط مورد علاقه شما !

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi