روانشناسی و موفقیت

فارسی ساید

چهارشنبه, 16 فروردين 1396 ساعت 01:44

قبل و بعد از مصرف مواد مخدر

این مورد را ارزیابی کنید
(63 رای‌ها)

همگی ما تقریباٌ کمابیش راجع به مضرات مصرف مواد مخدر، الکل و سیگار شنیده‌ایم و آگاهیم که چه تاثیرات مخربی روی بدن انسان می‌گذارند. اعتیاد به هر شکل آن می‌تواند انسان را از هستی ساقط کند. اما افرادی بوده‌اند که اراده کردند تا زندگی‌ای دوباره شروع کنند.

امروز در فارسی‌ساید ۱۰ تصویر از  قبل و بعد از افرادی که اعتیاد داشته‌اند و مدتی‌ست از این بیماری رهایی یافته‌اند - قرار می‌دهیم.


قبل و بعد از مصرف مواد مخدر

سه سال و نیم بدون مصرف مواد مخدر

"ونسا" دختری که سه سال‌و‌نیم از آخرین باری که مواد‌مخدر مصرف کرده‌است گذشته اعتراف می‌کند که در دوران اعتیادش بارها و بارها به خودکشی فکرکرده‌است اما خوشبختانه این نیرو را پیدا کرد تا با اعتیادش مبارزه کند و برای مشکلش درخواست کمک کند: "من خودم را در میانگروهی از زنان قدرتمند و حامی قرار دادم و تا جایی که توانستم از راهنمایی‌های آنان استفاده کردم. موهبت‌های دوران پاکی از اعتیاد آنقدر زیاد است که قابل شمارش نیستند. هیچ وقت تسلیم نشونید و مطمئن باشید معجزه برای شما هم اتفاق می‌افتد.

 


مطلب مرتبط : ۱۰ هنرمندی که با اعتیاد جنگیدند و پیروز شدند

کلیک کنید


ده سال بدون مصرف مواد مخدر

این مرد که "خالی رفعتی" نام دارد در دوران زندگیش‌اش از مراحل وحشتناکی از جهنم عبور کرده است: از کارتن خوابی و فقر تا مرحله‌ی ترک اعتیاد.
اکنون او مالک ِمعروفترین کارخانه‌ی تولید آبمیوه‌ی طبیعی‌ در دنیاست و از سراسر دنیا مشتریان بسیاری دارد.
داستانِ  زندگی اون دلیل محکمی‌ست برای کسانی که درصدد هستند تا مهم‌ترین تصمیم زندگیشان را بگیرند و زندگی جدیدی برای خود رقم بزنند.


پنج سال بدون مصرف هروئین

زنی که در این عکس مشاهده می‌کنید به طور مداوم به علت سرقت از باشگاه‌های ورزشی، استخر و کلوب‌های تفریحی به زندان رفته‌است تا جایی که برای همیشه از حضور در تمامی باشگاه‌های ورزشی و تفریحی انگلستان محروم شده‌ است.
با این حال و با وجود 174 بار متهم شدن در دادگاه، او تصمیم گرفت تا با ترک اعتیاد، زندگی جدیدی برای خودش رقم بزند و از زمانی که تصمیم به ترک اعتیاد گرفته‌است تا کنون 5 سال‌ست که از زندگیِ پاک خود لذت می‌برد.


 پنج ماه بدون مصرف هروئین و کوکائین

مثل خیلی از افرادی که به خاطر اعتیاد به زندان رفتند این پسر جوان هم آغاز دوران ترک اعتیادش را در زندان گذراند. او که اکنون در دوران ترک به سر می‌برد می‌گوید: " از زمانی که از زندان بیرون آمدم در مرکز ترک اعتیاد در بالتیمور هستم و می‌دانم این 5ماه تازه شروع دورانی‌ست که باید سپری کنم تا به زندگی نرمال برگردم اما دوران فوق العاده‌ای را تجربه می‌کنم. زندگی واقعا برایم راحت شده و تا امروز همچین زندگی آزادی را تجربه نکرده‌ام. هنوز سختی‌های زیادی را برای مقابله با اعتیاد و جبران روزهایی که از دست داده‌ام در پیش دارم اما تا آخر این راه ایستادگی می‌کنم."


یک سال بدون مصرف هروئین

"الیسا گادینیر" زمانی که تنها 14 سال داشت اعتیاد را شروع کرد. حالا اون 20 ساله‌ست و به عنوان مربی مهد کودک مشغول به کارست.
متنی که در ادامه می‌خوانید خاطرات او از زمانیست که اعتیاد داشته است: " مردم در مورد اعتیاد چیزهای ترسناکی به شما می‌گویند، اما هیچ کس به شما هشدار نمی‌دهد که عاشقِ اعتیاد می‌شوید. عشقی که به بندگی شما تبدیل می‌شود."
اما گذراندن ِ دوران ترک اعتیاد به او کمک کرد تا به زندگی معمولی برگردد: "دیگر نیازی نیست به چیزی که نیستم فکر کنم، به روزهای خوبی که از دست دادم. به جای فکر کردن به آن دوران، به خودم فکر می‌کنم، به انسانی که هم اکنون هستم و به هیچ قیمتی از دست نخواهم داد."


شش سال بدون مصرف تریاک

" ترک اعتیاد برای من اصلا آسان نبود، دوران سختی را تجربه کردم. هفته‌ی اول ترک اعتیاد را در زندان بودم و ادامه‌ی این روند را در خانه و کنار مادرم و در حالی گذراندم که مانند جنینی که منتظر تولد است در خود پیچیده شده بودم. با اینکه دوران سختی بود اما نتیجه‌ی تلاشم ارزش داشت تا دو برابر هم تلاش کنم اما از آن جهنمی که در آن بودم رها شوم. باور کنید، اگر در حال حاضر در اعتیاد هستید یا شروع به ترک کرده‌اید به خاطر نمی آورید که چه حس خوبیست وقتی که صبح بیدار بشوید بدون اینکه به تهیه مواد و خماری و درد فکر کنید.


 شش سال بدون مصرف هروئین و کوکائین


 این تصاویر مربوط به دوران اعتیادِ عکاس معروف "گراهام مکلندو"ست.
او دوران اعتیاد و ترک خود را اینگونه به یاد می‌آورد: "تا زمانی که در اعتیاد هستید هرگز فکر نمی‌کنید بتوانید به دورانی باز گردید که زندگی معمولی و خوبی داشتید. ولی شما می‌توانید، اصلا آسان نیست، ولی شما قطعا می‌توانید.
چیزهایی هست که هیچ وقت به حالت اولیه باز نمی‌گردد اما با گذراندن دوران ترک اعتیاد، زندگی شما از این رو به آن رو خواهد شد. برای من که خیلی چیزها تغییر کرده‌است. اولویت‌هایم تغییر کرده‌اند، نه اینکه در زمان اعتیاد انسان بد یا مغروری بودم اما اکنون بیشتر به اطرافیانم فکر می‌کنم و به انسانیت از زاویه‌ی دیگری نگاه می‌کنم. زندگی برایم به گونه‌ای تغییر کرده‌است که توانایی بیشتری برای مقابله با سختی‌ها دارم."


شش سال بدون مصرف شیشه

این خانم اهل تکزاس در آمریکا که شش سال از آخرین مصرف مواد مخدرش گذشته‌ است، در مورد تصویر سمت چپ اینگونه می‌گوید:" این عکس را نگه داشته‌ام تا به یاد داشته باشم تا کجا خودم را کشانده بودم، احساس شکست می‌کردم. امروز به این فکر می‌کنم که چه کار بزرگی کردم، امروز می‌توانم زندگی را جشن بگیرم. شش سال گذشته و من زندگی ِبدون مواد مخدر را تجربه می‌کنم، فوق‌العاده‌ست. اگر شما هنوز در این کابوس وحشتناک زندگی ‌می‌کنید بدانید که امید همیشه در مقابل شماست. شما هم می‌توانید این کابوس را تمام کنید و زندگی فوق‌العاده‌ای داشته باشید و بدانید که هیچ وقت دیر نیست.


دو سال و سه ماه بدون مصرف هروئین

این خانم جوان با اصرار دوست‌پسرِ سابقش، برای رهایی از مشکلات خانوادگی‌اش به مواد مخدر معتاد شده بود.
بعد از اینکه اجازه‌ی حضانت دخترش توسط دادگاه از اون گرفته شد و به مرکز ترک اعتیاد فرستاده شده بهترین دوران زندگی‌اش را آغاز کرد.
" از آن زمان بهترین دوران زندگی‌ام را با سختی شروع کردم. دوران ترک مبارزه‌ای دشوار و طاقت فرسا بود اما امروز در مقطعی از زندگی‌ام قرار گرفته ام که تمام آن دوران مانند کابوسی سخت در یادم مانده‌ است و احساس می‌کنم اکنون خیلی وقت است از خواب بیدار شده‌ام.


هشت ماه بدون مصرف هروئین

این خانم بعد از 8 ماه ترک مصرف هروئین در صفحه اینستاگرام خودش نوشته: " به طور معجزه‌آسایی هشت ماه گذشته و من پاک هستم. این زمان طولانی‌ترین زمانی‌ست که توانسته‌ام بدون مصرف هروئین زندگی کنم. اما اینبار بدون هیچ اجباری اینکار را می‌کنم، اینبار خودم خواسته‌ام."


ده سال بدون مصرف شیشه

زنی که در این تصاویر مشاهده می‌کنید اعتقاد دارد دوران اعتیادش بدترین و سخت‌ترین دوران زندگی‌اش بوده است: " 19 سالم بود، و فکر می‌کردم انسان فوق‌العاده‌ای هستم. کمبود وزن داشتم، تعادل اعصابم را از دست داده بودم، از دوستانم برای خرید مواد دزدی می‌کردم، از خانواده‌ام دزدی می‌کردم. پنهان کاری می‌کردم. دروغ می‌گفتم. خیانت می‌کردم. انسان‌های خوب اطرافم را می‌رنجاندم."
اما با ترک اعتیاد زندگی این زن کاملا تغییر کرد.
"من از آدمی که بودم خیلی فاصله گرفته‌ام. واقعا انسانی قوی و فوق‌العاده شده‌ام و به شدت به خودم افتخار می‌کنم."


چهار سال بدون مصرف هروئین

این خانم 26 ساله بعد از ترک مصرف هروئین توی پیج فیس بوک خودش نوشت: "امروز 4 سال از اولین روزی که از مواد مخدر پاک شده‌ام می‌گذرد. تصویر سمت چپ مربوط به روزی‌ست که توسط پلیس دستگیر شدم. روزی که توانستم با ایمان به نیروی مثبت خداوند تصمیم بگیرم و تا امروز پاک بمانم. امیدوارم روزی بتوانم برای زندانیان معتاد الگویی باشم.
امروز دختر 18 ماهه‌ای دارم که عاشقش هستم و هر روز خداوند را شکر می‌کنم که دیگر آن آدم سابق نیستم."

خواندن 52812 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 10 دی 1397 ساعت 17:32

41 نظرها

 • پیوند نظر بهنام جمعه, 30 آذر 1397 ساعت 13:25 ارسال شده توسط بهنام

  مشکل اعتیاد دارم من از سندروم خستگی مزمن رنج میبرم که فقط زمانی که مواد مصرف کنم از بین میره واگه ترک کنم بیماریم شروع میشه که درمان خاصی نداره من

 • پیوند نظر کمیل دوشنبه, 19 آذر 1397 ساعت 00:52 ارسال شده توسط کمیل

  هیچ وقت حرفی نداشتم بگم.

 • پیوند نظر آرشین شنبه, 03 آذر 1397 ساعت 19:03 ارسال شده توسط آرشین

  میکشیدیم هنوزم میکشیم هروئین میزدیم حالا سورچه میزنیم که معلوم نیست چی هست یکی میگد همون کرارکه اسیبش کردنیکی میگه هروئین بدون استر از اینا گذشته با 18 سال سن اونم توی این دوره زمونه کسی هم سن خودم نیسشت که دوا بزنه باس ترک کنم فکر کنم

 • پیوند نظر سیاووش چهارشنبه, 11 مهر 1397 ساعت 03:17 ارسال شده توسط سیاووش

  سلام.اینکه بخوام بگم اعتیاد چه دیو وحشتناکی و پاکی چه موهبت الهی ای هست ،باید براش یه کتاب نوشت.اما من به اندازه عقل و تجربه ام میگم که مواد شیطانی است که خدا فرید.زالویی هست که از جنبه فیزیکی مثل کفتار و شغال بعضی از اعضای بدن رو لیس میزنه و بعضی رو گاز میگیره،یعنی قسمتی از بدن رو دچار مشکلات موقت و بعضی مثل کبد رو بعد مدتی کلا از کار میاندازه.خود من از ۱۷ سالگی شروع به مصرف یک سال ترامادول یه سال تریاک و ۱۱ سال متادون مصرف کردم.تا جایی که روزی ۱۴۰ تا ۱۵۰ سی سی مصرف متادون ام شد.بچه ها شکر خدا الان ۵۰ روزه پاکم.امااااا این داروهای صنعتی جوریه که لااقل بین ۵۰ تا ۹۰ روز بعد ترک درد فیزیکی داری.پس زود خسته نشید.خود من بعد این مدت الان ساعت ۴ و نیم صبح از شدت درد بیدار شدم.اما چون خودم رو البته بعد ترک دوست دارم و پاکی ام برام مهمه،سمت مصرف نمیرم.چون میدونم مواد و مصرف دیگه مشکل من رو حل نمیکنه.به دوستم سیفی جان میگم نمیشه با سر خودت جلو بری و ترک کنی ،مگه به ندرت.پس یا باید کمپ ترک اعتیاد بری،که من اول این رو پیشنهاد میکنم،بعد از بیرون اومدن از کمپ هم فقط جلسات انجمن NA.اونهایی که با انجمن معتادان گمنام اشنا هستند باید خوب بدونن من چی میگم.تنها راه ما معتادان گمنام انجمن NAهستش.ممنون که خوندین.

 • پیوند نظر گمنام یکشنبه, 08 مهر 1397 ساعت 01:27 ارسال شده توسط گمنام

  من سی سالمه و از پانزده سالگی تو دام اعتیاد افتادم اونم از نوع شدید و خیلی هم ترک کردم و باز سراغش رفتم ولی الان پاکم فقط چندتا تجربه مینویسم که التماس میکنم بهشون توجه کنید . اول اینکه با جایگزین ترک نکنید یعنی اگه میخواید با قرص تریاک رو ترک کنید همون تریاک رو بکشید دوم اینکه تو این سایت و اون سایت دنبال ترک بدون خماری نگردید که وجود نداره البته چیزهایی مثل ورزش و حجامت و ماساژ و استخر و چیزهای دیگه هستش که دوره ی خماری رو خفیف تر میکنه ولی من به عنوان کسی که هم یابویی ترک کردم هم با جایگزین ترک کردم هم سم زدایی سریع تو بهترین کلینیک انجام و بقیه راه ها رو رفتم میگم راه بدون خماری وجود نداره سوم اینکه بدونید چند ماه طول میکشه تا مغز شما مثل یه فرد عادی بشه و فکر نکنید ای بابا چرا هیچ چیز حال نمیده نه خوردن حال میده نه فیلم دیدن نه هیچی اگه صبر داشته باشید بعد چند ماه این چیزا درست میشه چهارم اینکه تا وقتی که اعتیاد دارید هیچ تصمیم بزرگی مثل ازدواج یا خرید و فروش چیزهای بزرگ نگیرید که بدبخت میشید من نامزد کردم ولی وقتی واسه ازمایش اعتیاد مجبور شدم چند روز ترک کردم دیدم چه غلطی کردم من اصلا اینو دوسش ندارم و خدا هم کمک کرد بهم خورد وگرنه تا اخر عمر بیچاره میشدم و اخر اینکه یادتون باشه هیچ شبی نبوده که صبح نشه هیچ فصلی نبوده که نگذره پس خماری و درد هم میگذره شاید زمان کند بشه ولی هیچوقت زمان نمی ایسته و خماری و دردش و بی خوابیش و افسردگیش رو هم میبره . موفق باشید

 • پیوند نظر سعید جمعه, 09 شهریور 1397 ساعت 15:44 ارسال شده توسط سعید

  سلام من روزی یه خشاب قرص متادون۴۰ می خوردم ولی الان بیست روزه پاکم همش با اب درمانی و تحرک البته کپسول گاباپتین هم تاسیر گزاره تا هفته اول روزی یکی بعد صبح یکی شب یکی خدا به ما معتادا کمک کنه

 • پیوند نظر سیفی چهارشنبه, 10 مرداد 1397 ساعت 22:25 ارسال شده توسط سیفی

  سلام به دوستان
  من از پانزده سالگی دچار سندروم پای بیقرار RLS شدم و گه گاهی شبها موقع خواب ویا داخل ماشین باهاش درگیر بودم و چون هیچ تعریفی برای بیان آن نداشتم با مطالعه و شب بیداری باهاش کنار میومدم
  بعدها بعداز اینگه چندبار در مجاورت افراد معتاد قرار میگرفتم این حالت خوب میشد و کم کم با این فکر که مواد این بیماری را درمان خواهد کرد به طرف مصرف مواد کشیده شدم ولی بعداز پنج شش بار مصرف مواد وقتی دوسه روز از محیط مصرف دور بودم این حالت برگشت ولی با شدت بسیار بیشتر و غیر قابل تحمل که باعث شد دو شب کاملا نتوانستم بخوابم و شب سوم صبح ساعت چهار صبح به توصیه یه دوست قرص ترامادون خوردم که نیم ساعت بعد خوابم برد
  از ان زمان تا الان ده سالی میشه که یک روز درمیان و گاهی دوروز درمیان مواد یا قرص مصرف میکنم
  بیشتر از دویست سایت مختلف پزشکی رو خوندم و پیش ده بیست دکتر متخصص رفتم که هیچکدوم افاقه نکرد
  البته چند ترفند و تجربه بدست اوردم که فقط این حالت رو کمی خفیف میکنه ولی هنوز درمانی پیدا نکردم
  اگه کسی تجربه ای در این مورد داره لطفا بیان کنه
  ضمنا تصمیم دارم یه گروه مجازی جهت تبادل تجربیات افراد درگیر بیماری پای بیقرار ایجاد کنم که در همین سایت در قسمت نظرات اعلام خواهم کرد

  با تشکر از همه دوستان و مدیر سایت

 • پیوند نظر امیرسپهری سه شنبه, 09 مرداد 1397 ساعت 17:19 ارسال شده توسط امیرسپهری

  معتاد جماعت یک بیمارن ،البته بیماری اونا برمیگرده به احساساتشون،واکثرا از مشکلاتشون که تحمل نداشتن رفتن سمت اعتیاد،قسمت مواد هم تا طعمشو نمیدونی خیلی نظرا میدی ،اما وقتی به زبونت خورد وگرفتار شدی ... ائنوقته که میفهمی چه کوفتیه،واسه خوش گذرانی کم تر اشخاصی به سمتش رفتن ،بیشترشون از سر مشکلات گوناگون پی مواد رو اوردن ،اوایلش خوبه ولی بعد چن ماه هی تلاش میکنه ترک کنه ولی بدنش قبل از غذا و اب به مواد نیاز داره.اینایی هم ک فکر میکنن خیلی راحته ترکش سخت در اشتباهن،من خودم شخصا چند بار ترک کردم ،ولی ناموفق ،که بار اخر تا الان 3سال میگذره ،ولی کلا تا یادت میوفته باید یاد روزای خماری هم بیوفتیم که چ زجرهایی کشیدیم،ولی از مغزپاک نمیشه مخصوصا وقتایی ک ناراحتی بیشتر هوس می کنی ولی باید جلو خودتو بگیری ،به امید خدا سیگارم ترک کردم چن روزه و ورزشو شروع کردم تا ایشالا خدا چی بخوادو درضمن باید زده بشی تا بتونی ترک کنی ،اگه زده نشی یکم سخت تره ،ولی به هرحال کثافتی مثل مواد وجود نداره

 • پیوند نظر Fahim سه شنبه, 05 تیر 1397 ساعت 02:16 ارسال شده توسط Fahim

  به رسم بندگی و بردگی خدای خودم شکر میکنم ک باز امروز مجددا فرصت زندگی سالم و پاک رو در اختیارم نهاد،سلام دوستان فهیم هستم یک معتاد شاید زمانی ک مصرف کننده ی طاعونی بنام مخدر بودم فکر نمیکردم ک روزی بدون مخدر روزمو شب کنم از نظر مالی و موقعیت اجتماعی شرایطی داشتم و دارم ک تا قیامت بتونم مصرف کنم و مشکلی نداشته باشم ولی خوشبختانه اعتیاد از هزاران منظر قابل بحث و مناشقست و فقط محدود به مادیات نیست زندگی من در گذشته معطوف به مصرف کردن برای زندگی کردن بود و زندگی میگردم تا مصرف کنم ولی واقعیت این بود که تعریف زندگی چیزی بنام پاکی و سلامتیست اینقدر در منجلاب اعتیاد غرق بودم که همه ی خصوصیات فطری درونم یخ زده بود و به هیچ چیز احساسی نداشتم، بنده روزانه 2گرم هرویین 2گرم آمفتامین و روزانه 25 تا 30 سی سی متادون و دو خشاب انواع قرص های خانواده ی پام مصرف میگردم از آخرین روزی ک مصرف کردم تا بحال مدت مدیدی نمیگذره ولی تو همین مدت اندک طعم واقعی زندگی رو حس کردم همدردهای گرامی صرفا جهت اطلاع عرض میکنم:"هیچ غیر ممکنی در دنیا وجود ندارد"
  همه ی ما از مادر با اعتیاد زاده نشدیم پس این اولین روزنه ی امید برای شروعی هر چند دشوار ولی ممکن هستش، وحالا از نظر علمی بعد از مصرف اولین دود یا اولین پیک مخدر از راه بزاق جذب بدن میشه به سرعت مغز بعنوان اولین عضو دچار واکنش میشه هیپوفیز و سریعا به ترشح دوپامین تاثیر میذاره و اونو کاهش میده بعد از تجربه ی اولین مصرف شما تقریبا وارد عرصه ی اعتیاد شدید بعد از گذشت نود روز مصرف متوالی نقطه ای در مغز شما شکل میگیره بنام THIQ این نقطه غیر قابل از بین رفتن هستش و شما رو تا مرگتون همراهی میکنه ولی ناامید نباشید درسته قابل درمان نیست ولی قابل کنترل هستش وشما توان اینو دارین که هر لحظه کنترلش کنین وحالا چه زمانی خطرناک میشه بدن شما با قطع مصرف نقطه ی T رو غیرفعال و ترشح دوپامین دوباره آغاز میکنه البته بسته به نوع و زمان تخریب و مقدار ماده ی مصرفی ممکنه تا چندین ماه طول بکشه ولی صبر داشته باشین و بخدا توکل کنین بالاخره اتفاق میوفته فراموش نکنید که هیچ چیز غیر ممکن نیست و اما مهمترین نکته اینجاست که با اولین مصرف مجدد یا لغزش شما دوباره اون نقطه ی T روفعال میکنید و این متاسفانه مثال بیدار شدن یه اژدهایی درونی بنام اعتیاد رو به شما نوید میده و شما رو تا مرگ با ذلت بدرقه میکنه تنها راه نجات از این فاجعه آینه که فقط شما همان بار اول رو مصرف نکنید به شدت سخت و دشوار هستش ولی ممکنه،و در آخر همدردهای گرامی با تکیه بر باور و توانایی خود و با توکل به قدرت بی انتهای خداوند و طلب ذره ای از این قدرت و رحمت و سخاوت مطمین باشید به آرامش واقعی میرسین،
  "...وخدایی که در این نزدیکیست "
  پس بخوانیدش و از دریای رحمتش طلب آرامش کنین مطمینا درب بسته رو روتون باز میکنه به قول یکی از دوستان درب بسته نیست ما کوریم نمیخوایم ببینیم درب رحمتش همیشه بازه فقط باید درست دید و اراده کرد و به سمتش رفت،
  در پایان آرزوی قشنگترین و پاک ترین روزا رو براتون دارم

  همدرد و ارادتمند شما فهیم

 • پیوند نظر سیا دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 08:10 ارسال شده توسط سیا

  سلام
  دوستان روزی 4گرم سوزمه میخوردم الان دیگه دوازده روزه پاکم خدارو شکر
  اصلا زندگیم دنیام عوض شده ازتون عاجزانه تقاضا میکنم ترک کنین آخرش نابودیه من همه چیمو با خواب رفتن از دست دادم نگو چون صبح 6بیدار میشم کارمم سرجاشه هیچی نمیشه بخدا ویرانگره خانواده اجتماع رو ازتون میگیره
  فقط روز اول دوم سوم قرص گاپاپنتین ناپروکسن ویا سلکسیب
  شباهم آلپروزام و نصف وازونیدین خوردم
  فقط تاقت بیار و مرد باش
  دوستان وقتی در حال ترک هستین مغز دیگه کار نمیکنه میگین مواد مواد مواد ولی بخدا پشت هر شب سیاه یه روز روشنه
  چون چند وقتم از بیرون مغز تغذیه شده دیگه نمیخواد کار کنه
  ولی دوام بیارین حیفیم بخدا ماها حیفیم روزه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو

پیشنهاد سردبیر

تماشاخانه

درباره فارسی ساید

تیم تخصصی ترجمه و تالیف فارسی ساید مجموعه‌ای از برترین کارشناسان، مولفان و مترجمان ایرانی را با هدف ارائه بهترین و موثق‌ترین مطالب به فارسی زبانان در سراسر جهان شکل داده‌است.
تمام اعضای تیم فارسی ساید با هدف ایجاد لحظاتی زیباتر در زندگیِ شما به طور روزانه مشغول فعالیت هستند و امیدوارند لحظاتی خوش برای مخاطبان فارسی زبانِ خود بوجود بیاورند.
شما مخاطبان عزیز می‌توانید ما را در راهی که پیش رو داریم یاری دهید :
info@farsiside.com

logo-samandehi